Narzędzia diamentowe , czyli takie, w których wykorzystano kryształy syntetycznego diamentu, wykorzystuje się dziś do obróbki różnorodnych materiałów. Są to zarówno metale jak kamień naturalny I sztuczny, szkło, drewno I materiały drewnopochodne. Ogromna efektywność w połączeniu z największą wytrzymałością to podstawowe właściwości narzędzi diamentowych.

 

Budownictwo i przemysł

 

Narzędzia diamentowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością i wydajnością oraz dużą dokładnością, dzięki czemu są stosowane w rozmaitych branżach przemysłu oraz budownictwa. Wykorzystuje się je w budownictwie na przykład podczas wykonywania instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, elektrycznych, hydraulicznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Urządzenia przydają się przede wszystkim do wiercenia otworów w betonie, cięcia konstrukcji z żelbetu, a także do przecinania posadzek i nawierzchni. Na rynku dostępny jest ogromny wybór narzędzi diamentowych i maszyn służących do ich napędu. Ściernica diamentowa to jedno z podstawowych narzędzi stosowanych do obróbki HSS oraz węglika spiekanego, natomiast piły, wiertła oraz rozwiertaki używane są do obróbki ceramiki, szkła, elektroporcelany. W budownictwie stosuje się piły, frezy, koronki oraz segmenty, natomiast w geologii oraz górnictwie – koronki, wiertła , pierścienie kalibracyjne i wiele innych. Ściernice, piły, koronki oraz świdry mogą być także wykorzystywane w przemyśle obróbki stali i produkcji narzędzi.

 

Medycyna

 

Diamenty stosuje się również w produkcji narzędzi chirurgicznych, wierteł stomatologicznych i do produkcji przeróżnego typu aparatów pomiarowych oraz naukowych. Wykorzystuje się je głównie tam, gdzie potrzebna jest najwyższa twardość i wytrzymałość na ścieranie. Lecz narzędzia diamentowe w medycynie to nie wszystko. Badacze cały czas pracują nad wykorzystaniem nanodiamentów. Nanodiamenty to niezwykle małe kryształy diamentów. Ich wielkość mierzona jest w nanometrach, nie sposób zatem zauważyć ich gołym okiem – są bowiem mniejsze od drobnoustrojów. Niewielkie rozmiary nanocząsteczek to wbrew pozorom nieograniczone możliwości dla nauki, w szczególności medycyny. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż mogą one wniknąć do wnętrza komórki.

 

Dlaczego stosujemy narzędzia diamentowe?

 

Wykorzystanie narzędzi diamentowych wynika z ich wyjątkowych właściwości. Przede wszystkim ważna jest wytrzymałość diamentów – jest to najtwardszy minerał wedle skali Mohsa. Dzięki technologii diamentowej materiały o dużej twardości są dokładnie opracowywane, natomiast podczas prac na mokro nie pojawia się pylenie. Dodatkowo narzędzia diamentowe pozwolą prowadzić prace w miejscach trudno dostępnych, zmniejszyć poziom hałasu oraz zmniejszyć bądź wykluczyć wibracje. Ta ostatnia zaleta jest zwłaszcza istotna w budownictwie, gdzie wibracje i drgania mogą niekorzystnie wpłynąć na odporność konstrukcji. Ściernice, piły, frezy oraz pozostałe urządzenia diamentowe wykazują dużą żywotność, kiedy są wykorzystywane podczas pracy z ciężkimi w obróbce materiałami.