Gwintowniki należą do urządzeń skrawających, których podstawowym zadaniem jest skrawanie, czyli zdejmowanie niewielkich fragmentów obrabianego artykułu. Mają one za cel nacinanie gwintów wewnętrznych. Ich struktura jest dosyć prosta – są zbliżone kształtem do śruby, przy czym krawędzie mają zaopatrzone w ostrze frezujące. Podczas wkręcania w otwór nacinany jest w środku gwint. Składają się z części roboczej, części skrawającej i uchwytu. Dodatkowo istotnym elementem jest część prowadząca końcówki, jaka ma kształt stożka. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie grubości wióra i obniżenie naprężeń, jakie mogą wywołać zniszczenie gwintu bądź złamać gwintownik w otworze. Dodatkowo blisko części skrawającej są rowki, jakie tworzą ostrza oraz prowadzą wióry. Ich ilość zależy od wielkości średnicy otworu - im większa tym więcej rowków. Optymalna ilość to 5 rowków.


 

Gwintowniki w przemyśle


 

Gwintowniki przydają się zarówno w przemyśle, więc w dużych zakładach przemysłowych, jak również do użytku domowego, przez majsterkowiczów. Nie wszyscy mieli możliwość się z nimi zetknąć, chociaż wszyscy zetknęli się już z rezultatami ich pracy – to właśnie one służą na przykład do cięcia wnętrza nakrętek, aby można je było z łatwością przykręcać oraz tym samym chronić dany artykuł przed wylaniem. Gwintowniki można kupić zarówno w zwykłych stacjonarnych sklepach z urządzeniami, jak również online. Zakup gwintowników w sklepie internetowym jest właściwie rozsądniejszy i dużo osób korzysta z owej możliwości – , ponieważ wybór jest tu niewątpliwie większy a wszelkie parametry dobrze określone. Można wybrać taki artykuł, który najlepiej przyda się w pracy.


 

Gwintowniki manualne


 

Gwintowniki manualne są przeważnie oferowane w zestawach po trzy sztuki. Można nimi zrobić długie gwinty, nie wymagają od klienta używania dużej siły. Zastosowania maszynowe wymagają już dużej siły poprzez co łatwo je złamać. Obrabia się nimi otwory nieprzelotowe oraz przelotowe. Poleca się do zrobienia wgłębień nieprzelotowych wykorzystywanie gwintowników skrętnych.

Korzyścią gwintowników maszynowych jest ich duża wytrzymałość. Niewątpliwie wykorzystanie gwintownika maszynowego oraz ręcznego wymaga wykorzystania odmiennego typu gwinciarki. Typ gwintownika należy dopasować do metalu, w jakim będą robione gwinty. Odmiennego typu wymaga miedź, jeszcze innego aluminium lub stal kwasoodporna. Nie polecamy kupowania gwintowników w marketach budowlanych, są niejednokrotnie zrobione z materiału słabej klasy oraz szybko ulegają uszkodzeniu.


 

Typy gwintowników


 

Pierwszym typem gwintowników są wspomniane gwintowniki manualne. Gwintowniki mają rowki proste oraz są szczególnie ekonomicznymi gwintownikami. Wykorzystywać je można przy pracach jednostkowych bądź małoseryjnych. Zestaw gwintowników ręcznych przeważnie składa się z dwóch bądź trzech gwintowników. Następny typ to gwintowniki maszynowe, jakie są stosowane w pracach długoseryjnych. Mają większą odporność oraz żywotność aniżeli gwintowniki manualne. Są wytwarzane z materiału HSS, HSSE, PM (stal proszkowa) bądź VHM (węglik spiekany drobnoziarnisty).